خروج امریکا از برجام

خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن در کسب و کار ها

سخنرانی دونالد ترامپ در خصوص خروج از برجام:

رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه تصمیم خود را درباره «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) یا توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ اعلام کرد. ترامپ ضمن اعلام خروج آمریکا از برجام اضافه کرد: فرمان اجرایی برای اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران را امضا خواهم کرد.

خبرگزاری مهر: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا لحظاتی پیش با اعلام تصمیم خود درباره توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» گفت: امروز می خواهم دنیا را ا تلاش ایران برای دست یابی به سلاح هسته ای مطلع کنم.

ترامپ در این سخنرانی گفت: برجام به ایران برای تداوم غنی سازی و نزدیک شدن به بمب کمک کرد.

وی مدعی شد: ایران حامی تروریسم و صادر کردن سلاح های خطرناک است.

ترامپ گفت: ایران در سال های گذشته، حامیان ایران سفارت خانه های امریکا را بمباران کردنم، آمریکائیها را ربوودند و مورد شکنجه قرار دادند. اقدامات حکومت ایران خطرناک است.

وی مدعی شد: وعده های ایران برای ادامه برنامه صلح آمیز هسته ای دروغ بود.

وی گفت: برجام باعث صلح نشد و نخواهد شد.

ترامپ گفت: برجام تحریم های فلج کننده را از ایران رفع کرد. اما این کشور آزاد شد تا رفتارهائی را در یمن و سوریه به انجام برساند. توافق هسته ای دست بالا را به ایران داد، میلیاردها دلار را به ایران داد که مایه شرم ما است.

وی مدعی شد: هفته گذشته اسرائیل اسنادی را منتشر کرد که نشان می دهد ایران به دنبال سلاح هسته ای بوده است.

ترامپ گفت: بوجه نظامی ایران پس از رفع تحرم ها چند برابر شد.

وی افزود: ایران به دنبال دفاع از تروریسم افتاد. ایران می تواند در مدت بسیار کوتاهی به دنبال سلاح هسته ای باشد.

وی گفت: آنگاه همه در خاورمیانه به دنبال تسلیحات هسته ای خواهند بود. بازرسان اجازه ندارند بر اساس برجام به سراغ مراکز نظامی بروند.

ترامپ گفت: برجام نتوانست توسعه سلاح های هسته ای را از ایران بگیرد. پس از توافق هسته ای بلندپروازی های ایران خونین تر شده است.

وی در ادامه گفت: ۱۲ ژانویه پیش شرط های خودم را برای ربجام اعلام کردم. در ماه های گذشته با شرکای مان در سراسر جهان صحبت کریم؛ با دستانمان در خاورماینه هم صحبت کردیم و همه با هم هم صدا هستیم.

ترامپ گفت: پس از این مشورت ها برای من روشن شده است که ما نمی توانیم با برجام جلوی سلاح هسته ای ایران را بگیریم.

ترامپ افزود: اعلام می کنم که آمریکا از تواففق هسته ای خارج خواهد شد. تحریم های اقتصادی علیه ایران در بالا ترین سطح به اجرا در می آید و من دستور آن را صادر خواهم کرد

وی مدعی شد: ما به ایران اجازه نمی دهیم که به سلاح مرگبار هسته ای دست یابد. آمریکا تهدید توخالی نمی دهد. وزیر خارجه من در راه سفر به کره شمالی برای دیدار با کیم جونگ اون است تا با کمک ژاپن، چین و کره جنوبی به ثبات در منطقه برسیم.

وی افزود: آمریکا تهدید توخالی نمی دهد. وزیر خارجه من در راه سفر به کره شمالی برای دیدار با کیم جونگ اون است تا با کمک ژاپن، چین و کره جنوبی به ثبات در منطقه برسیم.

ترامپ گفت: با متحدان خود کار می کنیم تا به راه حلی پایدار به ویژه درباره موشک های بالستیک ایران برسیم. تحریم های بسیار قوی علیه تهران وضع خواهد شد.

وی مدعی شد: اگر ایران به بلندپروازی های خود ادامه دهد مشکلات بزرگی برای حکومت ایجاد خواهد شد.

وی در پایان گفت: رهبران ایران می گویند که توافق جدید را نمی پذیریند؛ بگذار بگویدند. اما آن ها به دنبال توافق پایدار خواهد آمد.

خروج امریکا از برجام چه تاثیری در کسب و کار های اینترنتی دارد ؟

ایران که در طول سالیان گذشته، در حوزه های مختلفی به خودکفایی رسیده و به لطف تحریم ها، موفق شده تا خود به تولید دانش بپردازد،و در زمان برجام به واسطه ارتباط با دیگر کشورها، حرکت رو به جلوی خود را با شتابی خیره کننده همراه کرد.

در این میان، تحول دنیای تکنولوژی در ایران از جمله مواردی است که می تواند صنایع بسیاری را دستخوش تغییر کرد. صنعت ICT، شاخص ترین حوزه ای است که تکنولوژی قادر است تغییراتی بنیادین را در آن اعمال نماید؛ و از آنجایی که ICT به عنوان بستری ایده آل در اختیار دیگر صنایع است،اما با تشدید تحریم ها و لغو برجام آینده ای متفاوت از آنچه که امروز پیش روی خود داریم خواهیم داشت.

این موضوع را از چند جهت می توان مورد تحلیل قرار داد:

کند شدن روند رشد کسب و کار های نوپا

استارتاپ ها یا همان کسب و کارهای نوپا، چند سالی می شود که در کشورمان مورد استقبال قرار گرفته اند. اکنون در ایران رویدادهای بسیاری برای حمایت از استارتاپ ها برگزار می شود و حتی مراکز شتاب دهنده ای نیز جهت تسهیل فعالیت کارآفرینان در ایران ایجاد شده است.

اما علیرغم تمام این موضوعات، واقعیت تلخی در مورد جامعه استارتاپی ایران وجود دارد؛ تا کنون هرآنچه که جوانان به دنبالش رفته اند، الگویی بوده است از مدل های موفق کسب و کار در کشورهای دیگر. در واقع می توان چنین گفت که این روزها کمتر کسی پیدا می شود که با ایده ای بدیع، به دنبال راه اندازی فعالیتی متفاوت باشد.

اما چه دلایلی در پس این موضوع نهفته است؟

استارتاپ ها همگی از یک ایده شروع می شوند و ایده ها نیز در اثر تشخیص کمبودها به وجود می آیند. حال به نظر می رسد که در طول سالیان گذشته و بنا به دلایل مختلف، تشخیص کمبود ها توسط کارآفرینان به درستی انجام نشده و همین موضوع سبب شده ایده های ناب در جامعه استارتاپی کشور، شکل نگیرد.

این در حالیست که در اکثر کشورهای پیشرفته جهان، استارتاپ ها هستند که بر روی لبه تکنولوژی حرکت می کنند و با ابداعات خود، علم را به جلو می رانند.

با تشدید شدن تحریم ها و شرایط جدیدی که رقم می خورد، این موضوع می تواند منجر به توقف و یا کند شدن روند رشد کسب و کارها گردد. از جمله عوامل مهمی که در این ماجرا تأثیرگذار هستند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش قیمت دلار و بالا رفتن قدرت خرید
  • قطع ارتباط جهانی، تفکر جهانی
  • حضور شرکت های خارجی در ایران
  • همکاری با مراکز علمی در سطح جهانی

در آخر باید اشاره کنیم که اگرچه با لغو شدن برجام می توان در کشورمان برای تکنولوژی آینده ای سخت را متصور شد، اما باید در نظر داشت که تأثیرگذاری هر یک از موارد اشاره شده در بالا، نیازمند زمان است و اینکه فکر کنیم بلافاصله پس از لغو برجام شاهد این تغییرات خواهیم بود تصور غلطی به شمار می رود.

شما در رابطه با آینده ایران پس از لغو برجام و تشدید تحریم ها، چه نظری دارید؟

امیرحسین للـه ئی

امیرحسین للـه ئی
امیرحسین للـه ئی فارغ التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات ، مدیر و نویسنده وبسایت برلند.علاقمند به کسب و کار اینترنتی و هر آنچه که به آن مربوط است.امیدوارم در کنار شما همراهان خوب برلند بتوانم به دانسته های خودم و شما کمی اضافه کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *