طرح کسب و کار

طرح تجاری یا business plan چیست؟

با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز برلند در این پست قصد دارم تا تعریفی از طرح کسب وکار یا business plan و فواید یک طرح کسب و کار برایتان داشته باشم.

خب ابتدا با این سوال شروع کنیم! طرح کسب و کار (طرح تجاری) یا business plan چیست؟

خدمت دوستان عزیزم باید عرض کنم که یک طرح کسب وکار در واقع چشم انداز شما از کسب و کارتان میباشد. زمانی که شما طرح کسب و کارتان را می نویسید در واقع مشخص میکنید که کسب وکار شما قرار است چه کارهایی را انجام دهد و چگونه این کارها را قرار است انجام دهید.

تعریف بالا تعریفی کلی بود از طرح کسب وکار یا business plan .پس تا پایان این مطلب همراه من باشید تا به صورت جزئی تر و واضح تری با طرح کسب وکار آشنا شویم.

خب!ابتدا برایتان خواهم گفت که در طرح کسب وکار قرار است چه چیزهایی نوشته شود و نوشتن این موارد چه فایده ای برای کسب وکارتان خواهد داشت:

طرح کسب کار به طور کلی شامل ۳ بخش اصلی و ۷ بخش کلیدی میباشد که باید مواضعی شفاف برای هر کدام از بخش های مورد نظر داشته باشید.

همچنین بخوانید:روش های کلیدی بازاریابی برای استارتاپ ها

به طور کلی مجموع این بخش ها قرار است در غالب یک فایل برای شما اهداف زیر را مشخص کند:

  • هدف شما از کسب و کاری که میخواهید ایجاد کنید
  • بررسی مشکلاتی که کسب و کار شما را به دردسر خواهد انداخت و راه حل آنها
  • مشخص کردن چارت سازمانی کسب وکارتان.(قرار است چه پست ها و عنواینی در کسب کارتان وجود داشته باشد وظایف هر کدام چیست؟)
  • در نهایت پرداختن به مسائل مالی کسب وکارتان که از مهمترین موضوعات در راه اندازی هر کسب وکاریست.

طرح کسب و کار

حال که فهمیدیم قرار است با نوشتن طرح تجاری چه اهدافی را دنبال کنیم نوبت آن رسیده تا به بررسی بخش های اصلی و کلیدی آن بپردازیم!

ابتدا ۳ بخش اصلی را برایتان توضیح میدهم

۱.طرح مفهومی یا به قول غربی ها نسخه کانسپت کسب و کار :
طرح مفهومی شما قرار است مروری کلی بر صنعتی که وارد آن میشوید،تشریح ساختار کلی کسب وکارتان وخدمات و محصولاتتان باشد.

۲.نگاهی به بازار کسب وکارتان:
در این بخش به بررسی و تحلیل بازار کسب وکارتان میپردازید.باید بدانید بازار هدف شما چه کسانی هستند قرار است چه کسانی مشتری شما شوند؟چه طور میتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید؟چگونه مشتریان احتمالیتان را جذب میکنید؟ نوسانات بازارتان را تشریح میکنید و رقبا خود در کسب وکارتان و چگونگیِ رقابت با آنها را بررسی میکنید.

۳.امور مالی:
بررسی کنید در آمد شما به چه صورت خواهد بود چه میزان سرمایه نقدی نیاز دارید؟ سرمایه در گردش و نحوه پرداخت هایتان چگونه است؟ اومور مالیاتی و دیگر مبحث های مالی که باید به دقت تدوین شوند.

همچنین بخوانید: نحوه نوشتن یک طرح کسب و کار

حالا سراغ ۷ بخش کلیدی طرح کسب وکار برویم

۱.خلاصه اجرایی
۲.شرح کسب و کار
۳.استراتژی‌های بازار
۴.تحلیل رقبا
۵.برنامه طراحی و توسعه کسب و کار
۶.عوامل اقتصادی-مالی شرکت
۷.برنامه مدیریتی و عملیاتی

طرح کسب و کار چیست؟ هدف از نوشتن طرح کسب و کار

تا اینجا مطلب با طرح تجاری (business) و چگونگی نوشتن آن آشنا شدیم.اما نوشتن طرح کسب وکار چه فایده ای دارد و چه کمکی به ما خواهد کرد؟

خدمت دوستان عزیزم عرض کنم که زمانی که شما به دنبال جذب سرمایه برای کسب و کارتان هستید داشتن یک طرح تجاری کمک شایانی به شما خواهد کرد.با استفاده از طرح کسب وکارتان میتوانید نمایش متقاعد کننده تر و قابل فهمتری از کسب و کارتان برای سرمایه گذار احتمالی کسب وکارتان داشته باشید.وشانس شما برای جذب وتزریق سرمایه به بیزینستان بیشتر خواهد شد.

از سوی دیگر داشتن یک طرح تجاری شما را در مسیر درست نگاه خواهد داشت.با کمک طرح کسب و کار شما آگاهانه تر کسب وکارتان  را مدیریت خواهید کرد.و از تصمیم های غیر ضروری جلوگیری خواهید کرد.

در پایان مطلب باید به این موضوع هم اشاره کنم که میزان طرح کسب وکار شما بستگی به نوع کسب و کاری که شما قصد راه اندازی آن را دارید متفاوت هر چه کسب وکار شما حساس تر و با ریسک بالا تری باشد حجم مطالب طرح کسب و کار شما بیشتر خواهد شد و بلعکس و در آخر به این موضوع نیز مشرف باشید که در طول زمان بستگی به شرایط پیش رو نیاز به، بروز رسانی طرح خود خواهید داشت.

برای مثال زمانی که قصد جذب سرمایه های بیشتری دارید و یا بازار شما دچار تحولات شده است.استراتژی های شما تغییر کرده است،سلیقه مشتریانتان تغییر کرده است و یا طرح شما کارایی لازم را ندارد.

البته لازم به گفتن نیست که موارد دیگه ای هم میشه به این لیست اضافه کرد.

 

امیرحسین للـه ئی

امیرحسین للـه ئی
امیرحسین للـه ئی فارغ التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات ، مدیر و نویسنده وبسایت برلند.علاقمند به کسب و کار اینترنتی و هر آنچه که به آن مربوط است.امیدوارم در کنار شما همراهان خوب برلند بتوانم به دانسته های خودم و شما کمی اضافه کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *