آموزش نوشتن طرح کسب و کار

نحوه نوشتن یک طرح کسب و کار

سلامی دوباره خدمت همه دوستان وهمراهان برلند،در مقاله پیشین با طرح کسب و کار و فواید آن آشنا شدیم و در این پست قصد دارم تا نکاتی را برای نحوه نوشتن یک طرح کسب و کار برای شما عزیزان توضیح بدهم.

همانطور که در مقاله قبل اشاره کردم نوشتن یک طرح تجاری  قبل از استارت موضوع بسیار مهمی میباشد.به یقین میشود گفت تمام کسانی که به صورت هدفمند برای شروع کسب وکارشان برنامه ریزی میکنند ابتدا با نوشتن طرح کسب و کار فعالیت خودشان را آغاز میکنند.

حالا که با طرح کسب وکار آشنا شدیم سوال این است که چگونه طرح کسب و کارمان را بنویسیم؟

(اگر مقاله قبل در رابطه با تعریف طرح کسب و کار را مطالعه نکرید ابتدا توصیه میکنم ابتدا آن را مطالعه کنید.)

طرح تجاری یا business plan چیست؟

شما باید از ابتدا کار هدف مشخصی داشته باشید بدانید که قرار است روی چه مباحثی تمرکز کنید و بعد شروع به نوشتن طرح کسب و کار خودتان کنید.به این ترتیب حدس زدن قدم اول نباید آنچنان سخت باشد.

اولین قدم تحقیق درباره کسب وکارتان است.شما باید اقتصاد بازار هدفتان را بشناسید و بدانید قرار است در این بازار چه حرف هایی برای گفتن داشته باشید.با تحقیق از روند بازارتان متوجه خواهید شد که چطور هدف خودتان را در مسیر حرکتتان قرار دهید.

پس از یک تحقیق اساسی نوبت به نگارش طرح کسب و کار خواهد رسید.یک طرح کسب وکار،کارآمد دارای قواعدیست که به صورت موثری نحوه عملکرد کسب وکار شما را نمایش خواهد داد.

نحوه نوشتن یک طرح کسب و کار ، نحوه نوشتن طرح تجاری ، آموزش نوشتن طرح کسب و کار

قواعد اصولی در نوشتن طرح کسب وکار به این صورت خواهد بود:

خلاصه مدیریت اجرایی:
به عنوان اولین و پایه ای ترین بخش، این خلاصه به خواننده امکان فهم کلی از فرآیند کسب و کار شما و حوزه فعالیت‌تان می‌دهد. همچنین اهداف بلند مدت و روش دستیابی به آن‌ها را مشخص می‌کند.

توضیحات شرکت:
شرکت‌تان را توضیح دهید. اهداف شرکت را به طور کامل بیان کنید. نقاط قوت شرکت‌، نسبت به دیگر شرکت‌ها چه خواهد بود؟آن‌ها را بنویسید! در این بخش شما باید دلایل موفقیت خود را بنویسید.

تحلیل بازار:
نتایج تحقیقات بازارتان را بیاورید و به خواننده بگویید که کدام قشر به عنوان مخاطب هدف شما درنظر گرفته شده است و چرا این انتخاب صورت گرفته!

مدیریت و سازماندهی تشکیلاتی:
این بخش به خوانندگان درمورد ساختار سازمانی (یا چارت سازمانی) کسب و کارتان و نحوه پخش مسئولیت ها در شرکت‌تان، توضیح می‌دهد.

خط تولید یا منابع لازم جهت تامین خدمات یا محصولات:
چه خدمات و تولیداتی را ارائه می‌دهید؟ برای محصولات و خدماتمان، نیاز به چه منابعی داریم؟ برای محصولات و خدماتمان چه یا چگونه پیمانکارانی را در نظرداریم؟

بازاریابی و فروش:
استراتژی فروش‌تان چیست؟ برنامه شما برای بازاریابی آنلاین و آفلاین‌تان چیست؟ چه برنامه‌ای برای توسعه فروش شرکت دارید؟

پیشبینی مالی:
این بخش، دیدگاهی درمورد کسب و کار شما را طی سه تا پنج سال آینده ارائه می‌کند. سرمایه گذاران شما شاید درمورد آینده مالی و اهداف شرکت بخواهند اطلاعاتی داشته باشند؛ در این بخش آنها را مطلع کنید (دقت کنید که باید «سود خالص» را پیش بینی کنید نه درآمد کلی!)

همچنین بخوانید:بوم مدل کسب و کار چیست؟ چگونه بوم کسب و کارمان را بنویسیم؟

درخواست تامین وجه:
اگر نیازمند درخواست وام یا سرمایه می‌باشید، باید آن‌را به صورت درخواست و بخش مستقلی از طرح کسب و کارتان بنویسید. این بخش به شما میگوید که در روند کسب و کارتان، وام را چه وقت و در چه اندازه‌ای نیاز خواهید داشت.

درنظر بگیرید که اِلِمان‌های بیان شده درواقع پایه‌ای و ساده هستند و شما باید با توجه به کسب و کار خودتان نقشه راهتان را شخصی‌سازی‌تر کنید.

این اشتباه را نکنید!
اگر برای نوشتن طرح‌تان به مشکل خوردید، شاید حضور فردی توانا برای نوشتن این برنامه برایتان خیلی جالب به نظر برسد؛ اما فریولو می‌گوید که این کمک گرفتن، آن هم در ابتدای کار، می‌تواند شما را از بسیاری منافع و موقعیت‌ها محروم کند!

فرلیو می‌گوید:
بنظرمن بهترین روش یادگیری این است که خودتان برای نوشتن دست به کار شوید. اینگونه با ملزومات کار، آشنا خواهید شد و خودتان نقاط قوت و ضعف‌تان را خواهید یافت.
پس از آن اگر کمک نیاز داشتید، اشکال ندارد، می‌توان از یک فرد خبره کمک بگیرید!

حرف آخر اینکه هرگز تحقیقات خودتان را از وضعیت بازار متوقف نکنید همواره به روز باشید و طرح کسب وکارتان را برای مطالعه در اختیار  همکاران واعضای شرکتتان قرار دهید.

 

منبع شبکه مدیران

امیرحسین للـه ئی

امیرحسین للـه ئی
امیرحسین للـه ئی فارغ التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات ، مدیر و نویسنده وبسایت برلند.علاقمند به کسب و کار اینترنتی و هر آنچه که به آن مربوط است.امیدوارم در کنار شما همراهان خوب برلند بتوانم به دانسته های خودم و شما کمی اضافه کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *